Kunigaikštis Vildaugas

KUNIGAIKSTIS VILDAUGAS

2010m. rugsėjo 17d. 18val. Užupio meno inkubatoriuje (UMI), Užupio g. 2, įvyks skulptūros „Kunigaikštis Vildaugas“ atidarymas. Autorius - Artūras Maksimilianas. Skulptūra atlikta
iš betono ir geležies ir bus ekponuojama ant UMI fasado karnizo, virš galerijos „Galera“.

Idėjos „Kunigaikštis Vildaugas“ autorius yra visiems gerai žinomas mūsų miesto gyventojas,
visuomenės veikėjas Stasys Urniežius. LDK istorijoje mažai žinomas Kunigaikštis Vildaugas pasak
S. Urniežiaus priskiriamas Kunigaikščio Gedimino palikuonims.
Daugiau apie tai galima surasti interneto platybėse -http://server.uzupiozinios.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=69 ,
Arba tiesiog paklausti apie tai Vilniuje, Pilies g. sutiktą Kunigaikščiu vadinamą S. Urniežių.
Kadangi „Kunigaikštis Vildaugas“ Idėą geriausiai reprezentuoja pats jos autorius, tai skulptūroje neįmanoma išvengti nepavaizdavus jo paties. Reikia pabrėžti kad S. Urniežiaus atvaizdavimas yra tik dėjos „Kunigaikštis Vildaugas“ išraiškos būdas o ne paminklas jam pačiam.
Šiame skulptūriniame sumanyme neišvengiamai susipina du personažai: Kunigaikštis Vildaugas, gyvenęs „anais laikais“ ir jo reprezentantas S. Urniežiaus iš dabartinės Pilies gatvės.
Simbolika ir atributai, naudojami skulptūroje taip pat yra iš abiejų personažų ir apjungiami vienos „Kunigaikšio Vildaugo“ idėjos.
Kasdienybėje įprasta matyti S. Urniežių su netskiriamais ir iš karto atpažystamais
atributais: skrybėle, pypke, knyga, alaus buteliu ir visiems gerai žinomu jo atliekamu kūriniu-„Amerika“.
Kunigaikštis Vildaugas, girdėtas daugiausia iš S. Urniežiaus pasakojimų ,mums suprantamas miglotai ir žinoma kad yra kilęs iš Gediminaičių ir jo herbe turėtu būti pavaizduotas vilkas.
Nepaisant visa to skulptūros autorius yra tikras kad“ Kunigaikščio Vildaugo“ idėja yra verta įgyvenditi Užupyje, prie „Galeros“ , gausiai lankomoje mūsų miesto vietoje, kur dažnai mėgsta atsilankyti ir Stasys Urniežius.

Skulptūra „Kunigaikštis Vildaugas“ yra tęstinio projekto „Miesto istorijos“ dalis.
Projektas „Miesto istorijos“ sumanytas 2007 m. ir pradėtas vykdyti 2008 m.
Projektas „Miesto istorijos“idėja:
Šio sumanymo tikslas atspindėti pagrindinius Vilniaus miesto istorijos momentus ir ryškius personažus. Tai galėtų būti tikros istorijos ir „nerealūs“ įvykiai atsitikęVilniaus m., žinomi ir fantastiniai personažai, nebūtinai akcentuojant jų portretiškumą. Meninkai turi teisę į savo istorijos sukūrimą, kuri nebūtinai atitinka realius praeities įvykius
Reikšmingi Lietuvos valstybės ir Vilniaus miesto istoriniai įvykiai kiekvieno menininko kūrinyje perteikiami per jo individualų požiurį į pasirinktą istorijos momentą, jungiasi su mūsų laikmečio dvasia.
Šitas projektas yra alternatyvaus meno reiškinys.
Projekto autorius Artūras Maksimilianas ©